4 Odborná stáž v Poľsku

Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/

Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ

Zahraničná stáž u partnera CKP SLUPSK v Poľsku

     V rámci projektu Elektronizácia učebných osnov – nevyhnutnosť modernej školy sa uskutočnila aktivita zahraničná stáž u partnera CKP SLUPSK v Poľsku. Absolvovalo ju 98 účastníkov, z toho 84 vybraných žiakov a 14 pedagogických zamestnancov SOŠ obchodu a služieb Púchov, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín a dvoch týždňových pobytov od 4. 7. 2011 – 10. 7. 2011 a 22. 8. – 28. 8. 2011. Obe skupiny absolvovali identický program, ktorý bol zameraný na dosiahnutie cieľa – porovnanie existujúceho systému vzdelávania u nás na Slovensku so systémom v zahraničí a overenie si nadobudnutých praktických zručností v praxi a hlavne v podmienkach krajín Európskej únie.

Týždňové pobyty mali nasledovný program:

1. deň bol tranzitný. Z Púchova sme vyrazili na dlhú 16-hodinovú cestu cez Český Těšín, Lodž, Toruň až do Slupska, mesta v Pomorí, ktoré má 102 000 obyvateľov. V neskorých večerných hodinách sme sa ubytovali u partnera v CKP Slupsk.

2.deň po raňajkách sme absolvovali návštevu čokoládovne Pomorzanka v meste Slupsk. Bola to podrobná odborná exkurzia od prípravovne surovín cez výrobné linky, baliarne, sklad až po expedíciu hotových výrobkov. Sortiment tvorili najmä karamelky krowky, čokoládové bonbóny, želé a ďalšie. Pre študentov to bola nová skúsenosť a veľmi ocenili možnosť ochutnať všetky produkty. Ďalším bodom programu bola podrobná prednáška o systéme vzdelávania v Poľsku počnúc predškolskou prípravou a končiac až štúdiami na vysokých školách. V prednáške oboznámila riaditeľka školy CKP Slupsk účastníkov s obsahom a náplňou ich školy, ktorá je podobného typu navštevujú účastníci, so systémom hodnotenia a vykonávania záverečných skúšok, ktoré sa podstatne líšia od systému ukončovania štúdia na Slovensku. Účastníkov ďalej privítal starosta mesta Slupsk na radnici. Popoludní nasledovala Dolina Charlotty – neďaleko Slupska vytvorené centrum oddychu pre obyvateľov mesta a turistov. Zaujímavé boli marketingové aktivity na pritiahnutie návštevníkov do nedávno nezaujímavého údolia bez rozdielu veku, národnosti a pracovného zaradenia. Študenti boli nadšení najmä z obory, v ktorej sa voľnej pohybovali zubry, daniele, srnky, jelene, ťavy, lamy, kozy, vietnamské prasiatka. Možno ich pozorovať aj z rozhľadne. Rozsiahly park poskytuje veľa možností na oddych. Patrí k nemu aj hostinec Charlotty. Je ozajstným centrom doliny. Štýlová dvojposchodová reštaurácia so znamenitou kuchyňou a komornou atmosférou bola pre študentov – kuchárov nezabudnuteľným zážitkom. Ďalším bol Dolina Charlotty Resort and SPA hotel s reštauráciou, štyrmi konferenčnými sálami a 90 komfortnými izbami. Mnohé z nich mali výhľad na jazero. SPA malo bazén, jakuzzi, rôzne druhy sáun, masáže, kozmetiku atď .K hotelu patril aj Rock pub a amfiteáter. Hostia môžu využívať aj adrenalínové centrum – lanové atrakcie, kajaky, vodné skútre. Z doliny Charlotty sme sa presunuli do prímorského letoviska pri Baltickom mori do Ustky. Ustka je kúpelné mestečko s prístavom, množstvom turistov, hotelov ale najmä morom. Pre mnohých študentov to bol nezabudnuteľný zážitok, pretože more videli prvý raz v živote. Kúsok za mestom nám naši sprievodcovia ukázali sústavu vojenských opevnení – bunkrov, ktoré tu boli vybudované počas druhej svetovej vojny a slúžili hlavne počas okupácie Poľska. Teraz sú atrakciou pre turistov, miestom skúmania pre odborníkov a pre všetkých mementom, že vojna je to najhoršie, čo ľudia vymysleli. Po prehliadke mesta a hotelov Lubic, Reštaurácia u rybaka, Portová reštaurácia , nasledovala plavba výletnou loďou s nádherným výhľadom na celú oblasť Ustky.

3. deň bol asi najnáročnejší. Po veľmi skorých raňajkách nás čakala dlhá cesta na polostrov Hel. Po prehliadke prímorskej promenády sme navštívili ďalšiu marketingovú atraktivitu - fokárium. Je to sústava bazénov v ktorých žijú morské živočíchy foky /tulene/. Videli sme ich kŕmenie, v múzeu prezreli exponáty a v krátkom filme sa dozvedeli veľa zaujímavého o živote pre nás exotických zvierat. Z polostrova sme sa počas búrky preplavili loďou do prístavného mesta Gdyňa. Bolo veľmi zlé počasie, tak prehliadka mesta bola skrátená a náhradný program bol o to zaujímavejší. Navštívili sme Oceanárium s množstvom morských živočíchov jednotlivých morí a oceánov z celého sveta. V poslednej sále mali účastníci možnosť do vlastných rúk chytiť ryby a iné morské tvory, ktoré doteraz poznali len z prírodopisných filmov. Nasledovala cesta do mesta Sopoty, ktoré je považované za Cannes severu. Je významným letoviskom a miestom konania rôznych festivalov napr. hudobného. Po ceste do Gdaňska sme sa dozvedeli veľa o histórii a súčasnosti tohto nádherného prístavného mesta. Tu sa formovalo hnutie Solidarita, ktoré postupom času na čele s Lechom Walesom spôsobilo nástup revolučných zmien v bývalých socialistických krajinách. Prehliadka začala v starom meste, pokračovala až k budove historickej Radnice a potom do cieľa našej cesty – múzea burštýna /jantáru/.Ojedinelá expozícia umožnila účasstníkom vidieť ťažbu, spracovanie a najmä ojedinelú krásu tohto polodrahokamu, typického pre oblasť Gdaňska. V historickej budove bolo na malom priestore sústredené obrovské množstvo klenotov, šperkov, ale aj úžitkových predmetov, ktoré boli zhotovené z jantáru. Po prehliadke múzea sme využili čas a prezreli si individuálne atmosféru mesta na pešej zóne. Nasledoval presun autobusom do oblasti Kolbudy, kde sme sa ubytovali v Zajazdu u Bartka v tichom príjemnom prostredí na brehu prírodného jazera.

4. deň sme navštívili zámok Malbork, ktorý je najväčším križiackym zámkom v Európe. Po prehliadke historických častí, sme si prezreli aj vonkajšie priestory, kde nás zaujala najmä Historická studňa. Po prehliadke zámku sme sa presunuli do reštaurácie Strelnica, ktorá sa nachádzala v prekrásnom prírodnom prostredí. Po výbornom obede sme pokračovali do skanzenu Szymbark. Tam sme videli domy zo Sibíri, z Kanady, zaujímavosťou bola najdlhšie doska na svete, ktorá meria 36,8 metra. Svoju vytrvalosť sme vyskúšali v prevrátenom dome, po prehliadke ktorého mali viacerí problém ostať stáť na vlastných nohách. Odvahu sme si vyskúšali v úkryte z II. svetovej vojny, kde bol simulovaný aj nálet a my všetci sme sa potešili, že sme nič podobné nezažili. Po presune autobusom a krátkej pešej túre sme navštívili agroturistický komplex Góra Lemana. Tam sme sa pohostili na chlebe, ktorý sme sami vyberali z pece a inými dobrotami. Je to určitý úkaz ako vykonávať atrakcie pre turistov formou agroturistiky Odvážni vystúpili na vežu, ktorá poskytla nádherný výhľad do okolitej prírody. Po prehliadke agroturistického komplexu a občerstvení sme sa presunuli do CKP Slupsk.

5. deň po raňajkách sme sa autobusom presunuli do najväčšieho národného parku Slowinski Park Narodowy. Počas cesty náš poľský sprievodca spríjemnil cestu zaujímavým rozprávaním o okolí, kde boli aj dve najväčšie poľské jazerá. Údolím Leby sme sa previezli elektrickými vláčikmi do krásnych pieskových dún. Po nich sme sa prešli smerom k Baltickému moru, kde sme si oddýchli a niektorí otužilci sa aj okúpali. V blízkom okolí sme sa naobedovali a potom sme sa presunuli autobusom do Jurského parku, kde sme si prezreli rôzne dinosaury, sochy, rozprávkové postavičky. Na večeru nám dobre padla pizza a po nej sme sledovali západ slnka pri mori, z terasy reštaurácie, ktorí bol okolo 21.20 hodine. Počas týchto dní sme videli veľa pekných a zaujímavých miest Poľska, na ktoré budeme dlho a radi spomínať. Aby sme toho navštívili čo najviac, raňajkovali sme skoro ráno a vracali sme sa neskoro večer.

6. deň nám dobre padlo sobotné voľné predpoludnie, ktoré sme využili na nákup darčekov pre svojich blízkych a samozrejme sme sa pri tom zoznámili s poľskými obchodný systémami ako je Jantár, Galéria, obchodný dom Podkova, E lecler, Bedronka a dalšie. Potom sme sa autobusom aj pešo premiestnili na najvyšší bod národného parku, kde sme mali možnosť z rozhľadne vidieť aj vzdialenejšie miesta. Následne sme sa presunuli do múzea národného parku, kde sme obdivovali zaujímavú flóru a faunu. Po prehliadke sme sa doviezli do Karczmie u Bernackich, kde sme obdivovali krásne prírodné prostredie, do ktorého boli umiestnené zaujímavé vyrezávané drevené sochy. Tu sme aj večerali miestne špeciality. Vo večerných hodinách sme prišli na CKP Slupsk, pobalili sme sa a uložili na poslednú noc.7. deň v nedeľu ráno nás po skorých raňajkách čakala dlhá cesta domov na Slovensko, cestou sme sa zatavili v Toruni, Wroclave.

Získané nové poznatky, vedomosti všetci účastníci využijú pri ďalšom štúdiu, v praxi a v budúcom povolaní. Spracované prípadové štúdia budú rozoberať na jednotlivých predmetoch v rámci projektu a to hlavne v aktivite Elektronizácia a testovanie učebných osnov. Stáž v Poľsku účastníkov obohatila o neoceniteľné skúsenosti, zážitky, splnila svoj cieľ, bola veľmi dobre organizačne pripravená a prebehla bez problémov.

Ing. Hamšíková


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac November 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30